Maalid näitusel “Kuu valgustamata pool”

Annum per Annum

on maalitud kuulates A. Pärdi teost Annum per annum, muusika mõjul tekkinud kujutluspiltidel tekkis seos ka ühe minu varesema maaliga, S.Kierkegaardi filosoofiast inspireeritud tööga “Üksik on kõrgem kui üldine”, seetõttu on selles maalis mõlemad mõjutused korraga.

100x70cm 2010

Kuu valgustamata pool

on samuti mõjutatud teosest Annum per annum, samas ka tõdemusest, et muusika on varjatud seni, kuni muusikapala ette kantakse ja varjus olev saab valgustatud.

90x90cm  2012

 

 

Valge puu

inspiratsioon on seotud ainult muusikaga, konkreetsemalt teosega Tabula rasa. Muusikat kuulates tekkis valget puud meenutav kujund – selles olid jooned, näod, kujundid. Puu ei ole lihtsalt puu, vaid – ülekantud tähenduses – ühtse alguse kasvamine erinevateks harudeks kõiges – kultuuris, inimestes, muusikas.

80x120cm 2010

 

Litany

kuulates A. Pärdi samanimelist teost, nägin kujutluses mööda spiraalselt keerduvat rada ülespoole liikuvate inimeste voogu ja kummalisi taimelaadseid võrseid. Toonid olid enamasti heledad.

80x120cm  2011

 

 

 

Aadama itk

inspiratsiooni  olen saadud A. Pärdi samanimelisest teosest. Muusikas oli nii süngust kui ka helgemat poolt. Mõneti hakkasid kujutluspildid ka korduma ja seostusid varem kuulatud muusikapaladega, seepärast on sarnasusi ka eelnevate maalidega “Valge puu” ja “Litany” – erinevad näod, puuoksad, kontrast tumeda ja heleda tooni vahel, liikumine.

80x120cm 2012

 

Jõgi voolab

on inspireeritud A. Pärdi teostest Magnificat, Summa, Nunc dimittis. Helid tekitasid voolava vee tunde, samas ei voola vaid jõgi – liiguvad  ka inimesed oma teel taeva ja vee vahel, tundes õhu voogamist ja aja kulgu.

120x100cm 2012

 

Orient & Occident

maal on inspireeritud  A. Pärdi teosest Orient & Occident, kusjuures kasutasin ka kujundeid, mis tekkisid S. Kierkegaardi filosoofiliste teoste mõjul.

130x100cm 2012

 

Kanon pokajanen

nagu juba maali pealkirigi viitab, on seal mõjutusi A.Pärdi suurteosest Kanon pokajanen. Muusika kuulamine tõi kujutlusse valdavalt tumedad toonid ja vaid üksikud heledad laigud, tekitades ka tunde kulgemisest, inimese teekonnast omas ajas ja ka oma vaimses maailmas.

120x80cm 2011

Lõpmatuse lõppematus

kujutluspildid tekkisid kuulates teost Symphony nr 4 – mõjutusi on ka S. Kierkegaardi ja Fr. Nietzsche filosoofiast – nende mõtisklused jumalast ja inimesest, inimese olemusest. Nietzsche on kirjutanud, et …inimene on köis üle kuristiku… A. Pärdi muusikas on koos lõpmatu pimedus ja lõppematu valgus.

80x100cm 2013

Rubriigid: Tutvustused, sildid: . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.